Řadíte se mezi nadšené pěstitele? Pokud ano, pak zbystřete! Zejména pokud nemáte na pěstování dostatek místa a nemáte k dispozici prostornou zahradu nebo balkón, pak určitě uvítáte řešení v podobě interiérových skleníků. Jsou k dispozici v nejrůznějších podobách, a kromě radosti z pěstování vám krásně rozzáří jakýkoliv interiér.
Zeleň je důležitá pro fyzické i psychické zdraví
Ještě, než se podrobněji podíváme na interiérové skleníky, pojďme si ve stručnosti říci, proč je vlastně důležité mít ve svém domově rostliny. Největším benefitem je bezpochyby to, že rostliny obecně přispívají k čistšímu vzduchu v interiéru. Nejen, že absorbují toxické látky, ale navíc při fotosyntéze produkují životně důležitý kyslík. Speciálně některé druhy rostlinek jako je např. aloe vera, šplhavice, nebo japonský bujnok patří mezi ty, které jsou schopny odstraňovat škodlivé látky typu formaldehyd, benzen či amoniak, které se chtě nechtě uvolňují z nábytku, koberců nebo čisticích prostředků. Nezanedbatelný vliv má zeleň i v oblasti psychického zdraví. Studie naznačují, že prostředí s rostlinami snižuje stres, zlepšuje náladu, a dokonce zvyšuje i produktivitu. Potvrzeno navíc bylo i to, že květiny mají pozitivní efekt i na lidský spánek. Některé druhy totiž v noci produkují kyslík a tím přispívají právě ke kvalitnějšímu a obecně zdravějšímu spánku.
Ať už tedy žijete v centru rušného města nebo na venkově, ani v jednom případě byste sílu rostlin neměli podceňovat.
Proč právě pokojové skleníky?
Možná si říkáte, proč byste měli investovat do něčeho jako jsou pokojové skleníky. Tato otázka je jistě na místě a my se vám ji pokusíme zodpovědět. Jde o to, že každá rostlinka má jiné nároky, co se týče vlhkosti, světla i složení půdy. I když se ve výsledku dokáže spousta druhů květin adaptovat na naše podmínky, neplatí to u všech druhů. Existují takové rostliny, které ke svému růstu potřebují specifické předpoklady, jinak nebudou prosperovat, a právě pro tyto druhy je skvělým řešením pokojový mini skleník. Ten navíc oceníte i v zimních měsících, protože ruku na srdce, určitě se vám právě během tohoto období již stalo, že vám spousta rostlin nechtěně zašla. Důvodem je často to, že v zimních obdobích mají květiny jiné nároky na zálivku a hůře se přizpůsobují okolní teplotě.
Plastové, dřevěné, skleněné nebo kovové?
Ať už vás přesvědčila výše uvedená fakta nebo jste se již dříve rozhodli pro koupi mini skleníku, nezbývá než vybrat ten pravý pro vaši domácnost. Stejně jako u ostatního zboží i u domácích skleníků existují na trhu různé možnosti. Ty se liší jak rozměry, tak i výrobním materiálem. Zajisté tak najdete řešení pro každý typ prostoru a jeho designu. Nelze opomenout, že jsou k dispozici i nejrůznější vychytávky v podobě podsvícení a jeho dálkového ovládání. Pokud jste tedy fanoušky chytré domácnosti, tak i u tohoto zařízení budete nadšeni.
V případě, že zvolíte skleníky ve větším rozměru, můžete je doplnit i dalšími přírodními prvky jako jsou větve, kameny nebo části dřeva z kmenů stromů. Díky tomu, budete mít přírodu defacto na dosah ruky, a navíc lze z těchto přírodnin udělat efektní podporu pro růst skleníkových rostlin.
Jaké druhy se konkrétně hodí do skleníku?
Otázka co do skleníku umístit je velmi jednoduchá. Dařit se tam bude všem bylinkám, které běžně používáte k vaření a při běžném pěstování často moc nevydrží. Jedná se o mátu, bazalku, oregano, tymián anebo současný trend pěstování výhonků neboli microgreens. Mini skleník je ideálním řešením i v případě, že chcete před výsadbou uchytit vlastní semínka zeleniny. To znamená, že si vlastně předpěstujete např. rostlinky rajčat a pak je jen ve vhodný čas přendáte ven. Zcela sami si tak vypěstujete konkrétní odrůdu, která vám nejvíce chutná a zároveň budete mít záruku toho, že při pěstování nepoužíváte žádnou chemii a je to v souladu s vašimi zásadami.
Pomineme-li jedlou část rostlin, tak mini skleníky jsou vhodným prostorem i pro pěstování orchidejí. Ty totiž vyžadují především stabilní klimatické prostředí, které jim právě skleník dokáže poskytnout. To samé platí i pro kaktusy, a to nejen ty z pouštního klimatu.
Pokud navíc rádi množíte své oblíbené kousky květin, tak i v takovém případě je mini skleník dokonalým pomocníkem. Jednoduše si nařízkujete danou zeleň a necháte ji zakořenit v prostorách skleníku. Jejich růst bude díky tomu mnohem rychlejší a zaručí vám, že po pár týdnech budete mít k dispozici novou rostlinku, která bude připravena na přesazení.