Co je to hmyzí domeček
Hmyz většina z nás bere jako velmi otravné společníky, ale ve skutečnosti se bez nich neobejdeme. S rozvojem moderní společnosti a klimatickými změnami z volné přírody mizí hmyz a některé druhy jsou již ohrožené vyhynutím. Vyhynutí hmyzu by však vedlo ke kolapsu ekosystému.
Pokud máte na zahradě nebo balkonu místo na stavbu o velikosti ptačí budky, tak ji neváhejte umístit. Hmyzí hotel poskytne útočiště pro důležité druhy hmyzu. Hmyz se zde nejen ukrývá, ale také klade vajíčka, která se následně vyvíjí do dalších stadií.
Nejčastější obyvatelé hmyzích hotelů jsou včely samotářky, kterých na našem území žije zhruba 600 druhů. Samotářské včely jsou významným opylovačem. Hmyzí domečky slouží také motýlům, pestřenkám, beruškám, škvorům nebo vosíkům.
Základní pravidla pro stavbu
Hmyzí domeček umístěte na klidné místo, kam neprší a není příliš na průvanu. Pokud chcete hmyzí hotel dát přímo do přírody, tak opět vybírejte klidná místa dál od lesních cest. Neznalí návštěvníci mohou být zvědaví a domeček poškodit. Nebojte se na veřejném místě domeček opatřit cedulkou s vysvětlením.
Domeček pro hmyz by měl být vyroben výhradně z přírodních materiálů. Nejlepší je neošetřené přírodní dřevo. Dále lze využít bambusové tyčky, slámu, seno, mech, dutá stébla rákosu, šišky nebo cihly s dírami.
Nejdůležitější součástí jsou vlety, které mají mít průměr 3-10 milimetrů. Jejich otvor směřuje na jih a na druhém konci jsou zaslepené. Otvory pro vstup začistěte, aby z nich netrčely třísky. Vlety slouží jako útočiště i místo pro kladení vajíček.
Jak postavit hmyzí hotel
Jako první si opatřete dostatek stavebního materiálu. Vše potřebné najde každý průměrný kutil i doma. Do příprav se nebojte zapojit i děti, které alespoň lépe pochopí zákonitosti přírody. Pokud nenajdete přírodní dřevo, tak se nebojte použít staré skříňky.
Konstrukci domečku sbijte z prken nebo skříňce vysaďte dveře. Vytvořte pomocí prkýnek několik přepážek, které vyplňte materiálem vhodným pro tvorbu vletů. Každý jednotlivý úsek domečku lze vyplnit jinou výplní a tím nabídnout útočiště více druhům hmyzu.
Tip: Pokud máte omezené možnosti a přesto toužíte po hmyzím domečku, tak v nouzi sáhněte po dobře vymyté plechovce. Tu také vyložte přírodním materiálem a umístěte na klidné místo.
Přečtěte si také, jak postavit Dřevěný domeček snů pro děti a co obnáší Klempířské práce.