Pasivní i nízkoenergetické rodinné domy představují energeticky efektivní způsob bydlení, který nám díky své úspornosti dokáže ušetřit peněžní prostředky, zlepší kvalitu a komfort života, a navíc je přínosem pro životní prostředí. Jaké jsou ale rozdíly mezi nimi? Který z nich je vlastně efektivnější? Objasníme si alespoň pár základních rozdílů mezi těmito dvěma stavbami.
Únik tepla
Nejzásadnějším rozdílem je samozřejmě množství unikajícího tepla do ovzduší. Čím nižší je tedy hodnota, tím více úsporný dům je a tím více peněz dokážeme na energiích ušetřit. Od ušetřených peněž se pak samozřejmě bude odvíjet i ekonomická návratnost domu. Nízkoenergetické domy mají maximální roční spotřebu tepla okolo 50 kWh na jeden metr čtvereční. Pokud se vám i tato hodnota zdá velmi příznivá, budete jistě nadšeni, neboť u pasivních domů je maximální hodnota pouhých 15 kWh na metr čtvereční. Z toho samozřejmě vyplívá také to, že pasivní domy mají rychlejší ekonomickou návratnost.
Izolace domu
Drobné rozdíly najdeme i v izolaci. Nízkoenergetické domy nemají tak silnou izolační vrstvu jako pasivní domy a rozdílné mohou být i izolační výplně. Od izolace se nám pak opět odvíjí další věc, a to vytápění domu. Nízkoenergetické domy používají nejčastěji klasický otopný systém, tedy radiátory, které jistě všichni známe. Pasivní domy jsou na vytápění velmi nenáročné, a to i při chladnějším a nepříznivém počasí. Faktem je, že nepotřebují vytápět všechny místnosti, neboť díky malému úniku tepla není zapotřebí topit v menších místnostech domku.
Pohodlí a komfort
Vzhledem k výše zmíněným rozdílům asi nebude překvapením, že pasivní domy jsou výrazněji komfortnější a poskytují obyvatelům větší pohodlí. Stávají se tak i zdravím prostředím pro bydlení, neboť díky udržování stále teploty v domě nevzniká vlhkost, tudíž ani nezdravé plísně, které jinak trápí mnoho domů.