Plísním se daří nejen v interiéru, ale také na fasádách. Do ohrožené skupiny patří stavby ve vlhkých a nepříliš slunných lokalitách. Přítomnost plísně je naprosto nežádoucí ze zdravotního hlediska a zároveň nepříznivě ovlivňuje životnost materiálu. V tomto článku vám prozradíme, jaké domy jsou na tvorbu plísní nejnáchylnější a jak ji z fasády odstranit.
Mikroskopické houby jsou nenáročné
Co je to vlastně plíseň? Jedná se o mikroskopické houby, kterým se daří v místech s nadprůměrnou vlhkostí. Obecně jsou velmi nenáročné a nepotřebují k vývoji vzduch ani světlo. Naopak se rychle rozrůstají ve stinných koutech. V tuzemských podmínkách vydrží na fasádě i po celý rok – většině druhů neublíží ani extrémnější teploty.
Jakkoliv se zdá, že se plíseň může objevit kdekoliv, ohrožené jsou především fasády na severních, severovýchodních, severozápadních a západních stranách budov. Kombinace trvalého stínu a vyšší vlhkosti zapříčiňuje vznik a rychlé šíření mikroorganismů. Kromě plísní se v takovém prostředí daří i mechům a řasám.
Jaké typy omítek jsou ohroženy nejvíce?
Některé materiály jsou vůči plísním náchylnější než ostatní. Především pak omítky a barvy na bázi akrylátových silic. Méně náchylné jsou cementové, vápenné a silikátové omítky a barvy, protože mají vyšší PH. Přesto se může plíseň objevit i na nich.
Fasádu musíte vyčistit a poté se postarat o prevenci
Zbavit se plísně není složité – na trhu je množství speciálních prostředků, které plísně velmi rychle ničí. Čištění fasád lze provést také vysokotlakými čističi. Bohužel jde často jen o dočasný efekt a většinou zanedlouho dochází k opětovnému rozšíření. Proto je důležité lokalizovat zdroj vlhkosti a odstranit ho.
Účinnou ochranu představuje speciální nátěr proti plísni, který zajistí, aby se mikroorganismy nedostaly hlouběji do omítky. Ochranné nátěry fasád se velmi snadno čistí a odolávají vnějším vlivům.