
Kde se vzala, tu se vzala rybenka
Rybenka nebo také latinsky Lepisma saccharina je malý bezkřídlý druh hmyzu, který je pokrytý šupinami. Nejspokojenější je tam, kde je tma a vlhko, proto jsou nejčastěji v koupelně a na záchodě. Ačkoli s rybou jako takovou nemá nic společného, v mnoha jazycích nese ve svém názvu tohle slovo.
Rybenky nejsou pro člověka nijak škodlivé, nepřenáší žádné nemoci, ale i tak dokážou pořádně potrápit. Rybenky se živí škroby a sacharidy ale nepohrdnou papírem ani některými druhy lepidel. Proto tento hmyz dokáže mnohdy zničit například koberec.
Nejedná se o hmyz, který se vyskytuje pouze v daném období ale o hmyz celoroční, což znamená, že se může objevit kdykoli a není období, kdy by se rybenky nerojily.
Prevence je základ
Velmi důležité je udržovat sucho. Pokud máte možnost, snažte se veškeré prostory nechávat vzdušné, čisté a suché. Pozor na mokré podlahy v koupelně po sprchování, mokré kaluže okolo fontán pro kočky a podobně.
Pokud máte koberečky, pravidelně je perte a sušte, ať na nich nejsou zbytečně drobky.
Přírodní řešení - vyhubení rybenek
Pokud prevence nezabírá, zkuste se pustit do hubení přírodní cestou. Můžete vyzkoušet tyto dva způsoby.
Zajděte na nákup a pořiďte originální vanilkové lusky (náhražky nepomáhají), podélně je rozkrojte a dejte do míst, kde je nejčastěji nalézáte.
Levnější variantou může být brambor. Nastrouhejte ho na kus toaletního papíru a umístěte na místo výskytu. Je to taková pastička, která zabírá.
Když už ani příroda nepomůže
Pokud nepomohly přírodní pastičky, pak už pomůže jen chemie. Na trhu můžete vybírat z řad postřiků a pastiček, na které se rybenky většinou nalepí.
Někdy je to sice cesta zdlouhavá, ale za domácnost bez rybenek to určitě stojí. Držíme palce a přejeme pevné nervy.
Pokračujte na další zajímavé články, například Jak na vermikompostér nebo Úklid a čištění garáží rychle a snadno.