Články & návody

Zahradnická firma Skoupý - realizace a návrhy zahrad, zahradní architekt působící v Brně a okolí i po celé ČR

Vojtal prosklené konstrukce s.r.o. - hliníková okna a dveře do pasivních domů Ostrava.

INVIDA - nábytek do ložnice na míru. Skříně, postel, stolky...

Dokurzu.cz - semináře, školení a rekvalifikační kurzy z celé ČR.

HW - PANTY, spol. s r. o. - sanace zdiva technologií HW-SYSTEM.

Karissa Corp SE - revitalizace bytových domů Brno a okolí.

TOKAREX spol. s r.o. - anhydritové podlahy. Realizace po celé ČR.

Návrat k zelené kráse aneb jak správně obnovit trávník po zimě

Zima je obecně náročným obdobím, a to nejen pro nás, ale i pro samotnou přírodu. To platí i pro trávník, který je právě v zimě vystaven značnému tlaku. Mráz a sníh ho zatěžují, a proto je třeba mu po skončení tohoto období věnovat odpovídající péči. Jen tak lze zajistit, že se v létě budete moci opět pyšnit krásným zeleným pažitem.

Kdy začít?

Čas pro začátek údržby trávníku po zimě závisí na konkrétních klimatických podmínkách ve vaší oblasti. Obecně lze s údržbou trávníku po zimě začít s prvním jarním počasím, kdy sluneční paprsky zajistí vysušení půdy. Platí také další níže uvedené zásady.

  • Teplota půdy: Jak již bylo výše zmíněno pro začátek prací je důležité, aby půda byla vyhřátá. Doporučuje se počkat minimálně na 10 °C, které jsou optimální pro růst trávy.
  • Sucho: Pracovat na trávníku, když je půda stále mokrá nebo zamrzlá, může způsobit nežádoucí poškození. Z tohoto důvodu je tedy nutné vyčkat a první práce neuspěchat.

Pokud si i přes výše uvedené rady nejste jistí, kdy s obnovou trávníku začít, vždy raději kontaktujte místní zahradníky nebo specializovaná zahradnická centra.

8 kroků pro krásný a zelený trávník

  1. Úklid na prvním místě

I když úklid obecně není oblíbenou činností i na zahradě je třeba věnovat mu určitý čas. Začněte tím, že sesbíráte nebo shrabete všechny spadané větve, listí a zbytky odkvetlých rostlin. Možná si říkáte, že je to zbytečná činnost, ale opak je pravdou. Uvidíte, že po zimě se na trávníku nahromadilo spoustu organických materiálů, které je třeba odstranit, aby půda mohla lépe dýchat a zároveň k ní mohlo rovnoměrně pronikat sluneční světlo.

  1. Provzdušnění aneb i trávník dýchá

Každý živý organismus dýchá. Výjimkou proto není ani trávník. K tomu, aby jeho dýchání však bylo efektivní, je třeba aby měl odpovídající podmínky. Ty spočívají v tom, že budou odstraněny všechny organické zbytky, viz bod 1. a zároveň i stará tráva a mech. V případě, že máte opravdu malý pozemek postačí vám pro tento úkon obyčejné hrábě. V opačném případě a u velké zahrady spíše oceníte pomocníka v podobě vertikutátoru. Jedná se o přístroj podobný sekačce, který funguje na principu prořezávání travních drnů. Tímto procesem se defacto odstraní stará tráva a uvolní místo pro nové kořínky. Zároveň se k těmto kořínkům lépe dostane voda, vzduch i sluneční paprsky a celkově se trávník zahustí a bude v mnohem lepší kondici.

  1. Písek nepatří jen na písek

Dalším velmi užitečným typem, jak podpořit krásný trávník je pískování půdy. Zejména v případě, že žijete v oblasti s jílovitou půdou je tento krok velmi důležitý. Díky speciálnímu typu písku se totiž zvýší propustnost vody a živin do trávníku. Při aplikaci dbejte na rovnoměrné rozprostření písku, abyste neměli místa s větším a menším nahromaděním. V takovém případě by pak tráva mohla růst nerovnoměrně a nebyl by tento krok zcela užitečný.

  1. Setí a lokální úpravy

Pokud jsou na trávníku viditelné plochy s řídkou nebo žádnou trávou, přikročte nyní k dosevu. Na trhu existují speciální typy osiv, které jsou známé spíše pod pojmem trávní náplast a jsou určeny právě k tomuto účelu. Jak konkrétně při dosevu postupovat najdete na balení produktu. Obecně je však podstatná myslet na zálivku.

  1. Hnojení a přihnojování

Po zimě je trávník vyčerpán a potřebuje doplnit kvalitní živiny pro další růst. Aplikací kvalitního hnojiva s poměrem živin vhodných pro jarní období zajistíte, že trávník bude zdravý a připravený na další roční období. Trápí-li vás navíc i občasný výskyt mechu poohlídněte se i po uhličitanu vápenatohořečnatém, který jeho výskyt aktivně omezuje.

  1. Nepodceňujte zálivku

I když jarní období je většinou bohaté na déšť, není radno na to spoléhat. V případě, že jaro bude suché je třeba zasáhnout. Pravidelná zálivka je totiž klíčovým prvkem pro obnovení trávníku po zimě. Dodávání dostatečného množství vody podporuje růst a zabraňuje vysychání trávníku, což může být právě častým problémem po chladných měsících.

  1. První seč

S prvními jarními dny přichází čas i na první sečení trávníku. Proto, aby trávník nepodlehl stresu je vhodné nechat trávu dorůst alespoň do výšky 7 cm a zkrátit ho jen o pár cm. Doporučuje se konkrétně nastavit sekačku na délku 3 cm. Posléze již lze postupovat klasicky, tak jak jste zvyklí. Pravidelná seč pomáhá udržet trávník zdravý a zároveň zabraňuje výskytu nežádoucího plevele.

  1. Prevence chorob a škůdců

Monitorujte pravidelně trávník a sledujte, zda nejsou přítomny příznaky chorob a škůdců. Občasná kontrola vám umožní odhalit problémy v raném stádiu a přijmout včasná opatření k jejich prevenci nebo léčbě.

Obnova trávníku po zimě není pouze povinností, ale představuje také krásný začátek nové vegetační sezóny. Práce, kterou věnujete péči o trávník, vám přinese bohaté ovoce v podobě zdravého a krásného pažitu. Úklid, provzdušňování, hnojení, sečení a zalévání jsou klíčové kroky, které posilují odolnost trávníku, zlepšují jeho vzhled a podporují zdravý růst. Při provádění těchto úkonů však nezapomeňte také na individualitu vašeho trávníku. Každý pažit je jiný a je třeba poznat jeho individuální potřeby. Přizpůsobte postup svým konkrétním podmínkám a užívejte si zdravý a krásný trávník po celou další sezónu.

Fotografie