Články & návody

Zahradnická firma Skoupý - realizace a návrhy zahrad, zahradní architekt působící v Brně a okolí i po celé ČR

Vojtal prosklené konstrukce s.r.o. - hliníková okna a dveře do pasivních domů Ostrava.

INVIDA - nábytek do ložnice na míru. Skříně, postel, stolky...

Dokurzu.cz - semináře, školení a rekvalifikační kurzy z celé ČR.

HW - PANTY, spol. s r. o. - sanace zdiva technologií HW-SYSTEM.

Karissa Corp SE - revitalizace bytových domů Brno a okolí.

TOKAREX spol. s r.o. - anhydritové podlahy. Realizace po celé ČR.

Organické hnojivo: Jak správně hnojit?

Každý zahrádkář či jen pěstitel okrasných rostlin na zahradě, doma nebo v truhlíku na okně, jistě ví, že každá kytka někdy potřebuje přihnojit. Hnojením dodáváme rostlinám minerální látky, jež prospívají jejich růstu, podporují kvetení a mohou zvýšit i výnos plodů. Dlouhou dobu vedla v prodeji hnojiva minerální. Nejčastěji v podobě roztoku nebo granulí, které se rozpustí ve vodě nebo naředí a může se hned hnojit. Jednoduše je koupíte v obchodě, jednoduše je aplikujete, kytka je jednoduše přijme. Přesto to není to nejlepší, co můžete svým rostlinám dodat.

Organická hnojiva

Nejkvalitnější hnojiva jsou totiž ta organická. Jedná se o „živé“ hnojivo, obsahující důležité prvky (nejčastěji rostlinám chybí dusík, draslík a fosfor) a k tomu ještě další benefity. Nejprve si pojďme ozřejmit, co mezi organická hnojiva řadíme, a poté vás zasvětíme do jejich výhod.

Nejkvalitnějším organickým hnojivem je koňský hnůj. Dále také hnůj od kraviček a pro milovníky exotiky lze využít také hnůj sloní. Ano, sloní. Hnůj dodává půdě nejen chybějící živiny, ale svou konzistencí a složením také obohacují tak zvaný půdní profil. Sláma a zbytky krmiva půdu odlehčují, navíc jsou potravou pro žížaly a další obyvatele půdy. Ti, jak známo, tyto zbytky rostlin přeměňují na úrodný trus a zároveň půdu kypří. Takto vzniklé složce půdy se říká humus a právě ten zvyšuje kvalitu půdy. Takže nejen, že použitím organického hnojiva dodáte rostlinám potřebné živiny, ale také půdu zvelebíte na další roky.

Mezi nejrychleji působící organická hnojiva patří tekuté výluhy z rostlin či ptačího trusu. Konkrétně zkvašené slepičáky jsou hotovým pokladem. Stejně tak můžete zužitkovat trus vlaštovek či jiřiček, které se usadí na zdech vašeho domu. Stačí pod hnízda umístit prkno, poté z něj trus seškrabat do vody a nechat pár týdnů pracovat. Pozor, tyto výluhy musíte pečlivě zředit, abyste rostliny nespálili!

Zelené hnojení

Poslední kategorií je zelené hnojení. Jsou to zpravidla rychle rostoucí zástupci čeledě bobovitých či brukvovitých, jež obsahují hodně dusíku. Po vegetační sezóně se zasejí na záhon, nechají se vyrůst a pak se zaryjí (nebo zaorají). V zemi se postupně rozkládají a uvolňují dusík. Hnojení je ta dlouhodobé a pozvolné.

To je ostatně největší výhoda při hnojení organickými hnojivy. Ta minerální mají rychlý účinek, protože prvky v nich obsažené mohou rostliny okamžitě nasát a využít. Ale zase v půdě vydrží pouze do prvního deště, který je vyplaví do potoků nebo dokonce podzemních vod. Oproti tomu organická hnojiva se v půdě rozkládají postupně a pomalu a rostliny z nich mají užitek mnoho měsíců. Navíc jsou to přírodní látky, tedy do půdy vracíme to, co z ní vzešlo. Mezi nevýhody organických hnojiv patří jednoznačně zápach a složitý proces hnojení. Považte, sehnat, naložit, odvézt, vyložit a aplikovat vlečku koňského hnoje není zábava na hodinku. A sousedi vás za vůni venkova také nepochválí. Na druhou stranu, hnůj či naložené slepičince páchnou jen při aplikaci a to se vydržet jistě dá. A pak, ta posilovna při zarývání hnoje do země, vám vyrýsuje nejeden sval! Pokud jsou to pro vás nepřekonatelné překážky, vězte, že kvalitní koňský i kravský hnůj můžete koupit ve formě granulí. Nepáchnou, jsou lehké, snadno k dostání a jejich aplikace je o dost snadnější, než u doopravdického hnoje. Můžete je použít i na muškáty či pokojové rostliny. A bez rizika, že vaše květináče vezmou masařky ztečí. Nebojte se organických hnojiv, jsou tím nejlepším, co můžete své zahradě poskytnout.

Fotografie