V první řadě si musíme rozmyslet, co od trávníku očekáváme a jak jej budeme zatěžovat. Pro každý druh trávníku jsou v prodeji speciální směsi a každá z nich bude vyžadovat odlišné ošetřování. Vybrat si lze ze směsí pro trávníky anglického typu, pro málo zatěžované okrasné trávníky, pro rekreační a sportovní plochy, nebo třeba s jetelem pro účely krmení.
Příprava před vyséváním
Plochu budoucího trávníku nejprve řádně vyčistíme od kamení, kořenů po vykácených stromech a keřích, od plevelů, případně od stavební suti a jiných odpadů. Jde-li se o zamokřený pozemek, vytvoříme v půdě drenáž, v opačném případě závlahu. Poté upravíme terén v požadovaném sklonu, který by měl být samozřejmě pokud možno od domu směrem dolů. Před vyséváním znovu očistíme svrchní i spodní vrstvy půdy od drnů, oddenků, hlíz a kořenů vytrvalých rostlin a plevelů.
Vyčištěnou plochu prokypříme do hloubky až 20 cm a můžeme do ní zapravit travní hnojivo, obsahující hlavně fosfor a draslík. Do kyselé půdy přidáme vápno. Nejlepšími půdami pro trávník jsou středně těžké. Do jílovitých těžkých půd přidáme písek. Naopak je-li půda lehká, promísíme ji s rašelinou, drcenou kůrou, pilinami nebo s rozloženým kompostem.
Ideální je, pokud na upravenou a čistou plochu rozprostřeme vegetační vrstvu kvalitní zeminy do výšky 10-20 cm. Takto připravenou plochu necháme ležet ladem asi tři týdny. Poté odstraníme narostlé výhony plevelů, kovovými hráběmi povrch uhrabeme a můžeme zapravit startovací dávku průmyslového hnojiva.
Kdy a jak vysévat
Nejvhodnějším obdobím pro založení trávníku je počátek jara, kdy se půda začne ohřívat, ale ještě není příliš teplo. To znamená od dubna do května, ale můžeme tak učinit i mezi srpnem a zářím, pokud jsou dobré podmínky, tedy dostatek srážek a přiměřeně teplo.
Menší plochy můžeme osít ručně, na větší použijeme secí strojek. Při ručním vysévání je dobré si plochu rozdělit na díly, abychom semínka vysévali rovnoměrně. Lépe se samozřejmě rozsévají větší dávky, takže můžeme travní směs smíchat ve stejném poměru s pískem nebo pilinami.
Po vysetí plochu lehce uhrábneme kovovými hráběmi, zaválíme nebo udusáme například pomocí prken. Pak již jen průběžně zavlažujeme, dokud porost plně nevzejde. Půda nesmí přeschnout, jelikož bychom výsev zničili a museli bychom jej opakovat. Zaléváme jemně, aby se netvořily na povrchu půdní škraloupy. Ty musíme narušit hráběmi, aby vláha mohla pronikat do půdy.